![251809300 1512903959083940 3481720010545389983 N 2](https://kedith.gr/wp-content/uploads/2021/11/251809300_1512903959083940_3481720010545389983_n-2.jpg)
Ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης Κωνσταντίνος Ζέρβας έθεσε τον στόχο η τέχνη να γίνει μέρος της καθημερινότητας στην πόλη και το όραμα αυτό υλοποιείται με γοργούς ρυθμούς και με τη συμβολή της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου Θεσσαλονίκης.
Τα μέχρι πρότινος άχαρα, λερωμένα και γκρίζα ΚΑΦΑΟ που με την επιβαρυμένη όψη τους πλήγωναν το δημόσιο χώρο, μετατρέπονται σε μικρά έργα τέχνης με τη συμβολή καλλιτεχνών της πόλης.
«Βλέποντας τα καταστραμμένα μεταλλικά κουτιά στην πόλη, θέλαμε να τα αναδείξουμε με ένα διαφορετικό τρόπο. Σύντομα θα έχουμε και άλλες τέτοιες πρωτοβουλίες» τονίζει η Πρόεδρος της ΚΕΔΗΘ, δημοτική σύμβουλος, κυρία Ναταλία Βαρσάμη σε δήλωσή της στη ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.
Στη Μητροπόλεως, στο ύψος της Βογατσικού:
![251429856 466342371579642 7954862194742498372 N 4 450x600](https://kedith.gr/wp-content/uploads/2021/11/251429856_466342371579642_7954862194742498372_n-4-450x600.jpg)
![9 472x600](https://kedith.gr/wp-content/uploads/2021/11/9-472x600.jpg)
Μια βόλτα στην πόλη μας αποκαλύπτει τη νέα τους μορφή, βάζει χαμόγελα στα πρόσωπα όλων των δημοτών και μια κοινή ευχή αναδύεται συλλογικά: να υπάρξει σεβασμός σε ό,τι μας ομορφαίνει τη ζωή και τα έργα να παραμείνουν άθικτα.
Στη διαγώνιο, Τσιμισκή με Π. Μελά:
![251182331 472746687358146 8558492383061667542 N 3 450x600](https://kedith.gr/wp-content/uploads/2021/11/251182331_472746687358146_8558492383061667542_n-3-450x600.jpg)
Η Θεσσαλονίκη, μια πόλη με αδιαμφισβήτητα ισχυρό ιστορικό παρελθόν, δείχνει το σύγχρονο πρόσωπό της και, με τη συμβολή όλων μας, μετατρέπεται σε ένα ανοιχτό μουσείο σύγχρονης έκφρασης και τέχνης.
Στην Π.Μελά, λίγο πριν τη διαγώνιο:
![250922551 594180568585877 3521093769738311639 N 2 450x600](https://kedith.gr/wp-content/uploads/2021/11/250922551_594180568585877_3521093769738311639_n-2-450x600.jpg)
Στη συμβολή Π.Π. Γερμανού και Π.Μελά:
![2021 11 02 13h44 28 3 600x471](https://kedith.gr/wp-content/uploads/2021/11/2021-11-02_13h44_28-3-600x471.png)
Απέναντι από τη Φιλοσοφική Σχολή του ΑΠΘ:
![IMG 20211106 132411 600x449](https://kedith.gr/wp-content/uploads/2021/11/IMG_20211106_132411-600x449.jpg)
Στη Μακεδονικής Αμύνης, απέναντι από την Αρχαία Αγορά, ένα ακόμα ΚΑΦΑΟ αποκτά χρώμα!
![Received 266515965417418 2 450x600](https://kedith.gr/wp-content/uploads/2021/11/received_266515965417418-2-450x600.jpeg)
Στη Βασιλέως Ηρακλείου, συναντάμε έναν αγαπημένο Νομπελίστα ποιητή μας:
![1636361479014 2 401x600](https://kedith.gr/wp-content/uploads/2021/11/1636361479014-2-401x600.jpg)
Στην Τσιμισκή, στο ύψος της Ι. Δραγούμη συναντάμε ένα έργο με τρεις όψεις:
![1636212676936 2 600x600](https://kedith.gr/wp-content/uploads/2021/11/1636212676936-2-600x600.jpg)
Λίγο πιο κάτω από τη διαγώνιο, στη Π.Μελά με Μητροπόλεως:
![IMG 20211105 114818 2 600x530](https://kedith.gr/wp-content/uploads/2021/11/IMG_20211105_114818-2-600x530.jpg)
Και η δράση συνεχίζεται!
Χαρούμενους περίπατους στην πόλη μας!